Güvenlik Sistemleri Nedir ? Çözümleri Nelerdir ?
Güvenlik Sistemleri Nedir ? Çözümleri Nelerdir ?

Güvenlik Sistemleri Nedir ? Çözümleri Nelerdir ?

Yazar: bekir Okunma Sayısı: 117 Yayınlanma Tarihi 25 Feb 2020 Yorum: 0

Güvenlik sistemleri, evimizi, iş yeri ve büyük ölçekli işletmeler için güvenlik hizmeti sağlamaktadır. Huzurlu ve emniyetli bir yaşam sunar. Hiçbir şekilde sevdiklerimize, sahip olduğumuz her şeye ve değer verdiklerimiz kaybetmek istemiyoruz. Bu sistemler sayesinde tüm bu ihtimalleri koruyup kollamak mümkün olacak. Bu yüzden önlem almak birinci yapacağınız şey olmalıdır.

Evimiz, iş yerimiz, arabamız veya değer verdiğimiz herhangi bir eşya, kişi, kişiler bu şeylerin güvenlikleri mutlaka önemlidir. Bu yüzden zamanın en önemli teknolojik olaylarından ve kalitesinden faydalanmalısınız. Hırsızlık veya beklenmedik herhangi bir olayın takibinde kalmak, gerekli önlemleri önceden almak zararı en az ölçüde atlatmaya destek verir. Çünkü güvenlik sistemleri sizlere her zaman yardımcı olmaktadır.

Güvenlik sistemlerinin görevleri vardır. Örneğin; beklenmedik bir durumda acil olarak yapılması gerekeni yapar yani yangın anında ulaşılması gereken numaralara bilgi gönderir. Hırsızlık anında olayı kayıt eder ve çözüm bulunması için yardımcı olur. Bu durumlar en az sürede gerçekleştirilir ve sizlerin bilgisine sunulur. Alarm sistemleri sayesinde sizlere hızlı bir uyarı verir ve sizin harekete geçmenize olanak sağlar. Alarm haber alma merkezleri sayesinde müdahale hızlı bir şekilde yapılır.

Güvenlik Sistemleri Hangi Alanda Bize Yardımcı Olur ?
  • Hırsızlık Olayları : Sensörler ve manyetik pırları evinizin camlarına veya kapı giriş çıkışlarına, evinize ulaşılması kolay olacak bir yere yerleştirmek, hırsızlık olaylarına önlem almak demektir. Ayrıca fazladan sahte alarm kutusu koymak korkutucu olabilmektedir. Evinizin dışına ve içine kamera sistemleri yerleştirerek alarm sistemlerini çok daha güçlendirebilirsiniz.
  • Yangın Olayları : Isı ve dumanı algılayan sensörler sayesinde bu duruma çözüm bulabilirsiniz. Sensörler bu olayları algılayarak harekete geçer yani itfaiyeye çağrı yapar. Bu durumda hızlı bir şekilde olaya müdahale edilir.
  • Su Baskını ve Sel Olayları : Su baskınları, bir çok ihtimal ile ortaya çıkabilir. Doğal olaylar veya evinizde açık bıraktığınız herhangi bir vana, musluk veya su kaçağından meydana gelebilir. Bu durumlarda, algılanan olay gerekli yerlere çok hızlı bir şekilde çağrı yapar.
  • Gaz Kaçağı Olayları : Gaz kaçağı oldukça riskli bir durumdur. Çünkü hızlı bir şekilde hissedilemeyen bir olaydır. Uykunuzda yaşadığınız bir durum söz konusu olur ise hayatınıza zarar verebilir. Gaz algılama dedektörleri, hassas bir şekilde algılar ve gerekli uyarıyı yapar.

Alarm Sistemlerine ait birkaç bilgi daha vermek isteriz. Alarm Haber Alma Merkezi bulunmaktadır. Bunun amacı sizin haricinizde bilgi vermek istediğiniz, uyarmak ve olaya müdahale etmek için yardım istediğiniz kişi, kurum ve kuruluşlara bildiri yapar. Bu durumlarda hızlı bir şekilde polis, ambulans, itfaiye olay anına ulaşabilmektedir. Fakat bunun için size verilen panele, internet veya sabit hat üzerinden bağlantı yapılması gerekmektedir.

Güvenlik sistemleri, her zaman caydırıcı olmuştur. Sizi mutlu edecek ve güvende olmanızı hissettirecektir. Zararlar her zaman daha aza indirgenmiş ve zararın olmaması muhtemel hale gelmiştir.

Elektronik güvenlik sistemi nelerdir?

Güvenlik sistemi sınıflandırılması, teknoloji kullanımına ve koşullarına göre farklı şekillerde yapılabilir. Elektronik güvenlik sistemi yaygın olarak aşağıdaki şekilde sınıflandırılır.
  • Güvenlik kamerası ve CCTV sistemi
  • Yangın aalarm ve algılama sistemi
  • Erişim kontrol ve otomasyon sistemleri

Güvenlik kamerası sistemi ve CCTV

Herhangi bir alanın izlenmesi sürecinde elektronik güvenlik sisteminin ana bölümünü, güvenlik sisteminin gözü konumundaki güvenlik kameraları oluşturur. Sistem, kaydedilen gözetim verilerinin görselleştirilmesine ve kaydedilmesine yardımcı olan farklı ekipmanlardan oluşur. CCTV güvenlik sistemlerinin bir kısmını kameralar, kamera kayıt cihazlarıIP kamera ve monitörler oluşturur. Bu sistemde, suç unsurları doğrudan kamera üzerinden algılanabilir. CCTV sistemi bağlı kameralardan gelen sinyali algıladıktan sonra alarm çalacak şekilde ayarlanabilir.

Yangın alarm ve algılama sistemi

Korunan bir alan ya da tesiste meydana gelen kesinti veya bir şüphelinin tespiti için algılama ve alarm sistemleri kullanılır. Sistem genellikle bir sensör, bir alarm veya bir uyarı devresi kullanan algılayıcıdan oluşur. Bu sistemin ana işlevi, bir yangın ya da benzeri bir tehlike durumunda, tehditti ortadan kaldırmak ve bölgeyi en kısa sürede güvenli hale getirmektir. Algılayıcılar için farklı tipte sensörler mevcuttur ve sensörün kullanımı ev otomasyonu, yangın algılama, izinsiz giriş alarmı vb. gibi uygulama gereksinimlerine göre çeşitlilik gösterir.

Erişim kontrol ve otomayon sistemleri

Genel olarak bir tesise veya başka bir sisteme giriş ya da kontrol için, güvenli bir erişim sağlayan bir sistem, erişim kontrol sistemi olarak adlandırılabilir. Sistem erişim kontrolüne ek olarak aynı zamanda ikili bir rol oynayabilen katılım sistemi olarak da hareket edebilir. Erişim kontrol sistemi kullanıcı kimlik bilgilerine göre sınıflandırılır. Bir kullanıcı erişim için pin kimlik bilgileri, biyometri veya akıllı kart gibi farklı türlerden oluşan bir sistemi kullanabilir.

Yorumlar
Yorum Yap